Festiwal Muzyczny w KutnieFestiwal Muzyczny w Kutnie  
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015

Tomasz Rak - baryton
 

W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi: wydział wokalno–aktorski, w klasie prof. Piotra Micińskiego. Będąc studentem zadebiutował w 2003 r. partią Guglielma w „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. W tym samym roku został solistą Teatru Muzycznego w tomasz_rakŁodzi, gdzie do tej pory wykonuje główne partie barytonowe. W 2003 r. otrzymał nagrodę na Konkursie Pieśni im. I. J.

Paderewskiego w Bydgoszczy, rok później został wyróżniony na Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Operetkowym im. Iwony Borowieckiej w Krakowie. W 2007 r. został solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie zadebiutował w roli Figara w operze „Cyrulik Sewilski” G. Rossiniego. Od tamtej pory wykonuje partie Papagena z „Czarodziejskiego Fletu” i Guglielma z „Cosi fan tutte” na wszystkich Festiwalach Mozartowskich Warszawskiej Opery Kameralnej.

W 2010 roku wystąpił w roli Nicka Shadowa w realizacji opery „Żywot Rozpustnika” I. Strawińskiego. Brał udział w tournées Warszawskiej Opery Kameralnej po Japonii, Hiszpanii i Francji występując jako Papageno w „Czarodziejskim flecie” , Figaro w „Cyruliku” oraz Guglielmo w „Cosi fan tutte”. W lutym 2007 roku brał udział w niemieckiej realizacji przedstawienia „Samson i Dalila” C. Saint Saënsa w Filharmonii Berlińskiej w reż. H. Mellera.

W 2008 r. został zaproszony do udziału w prestiżowym Festiwalu Muzyki Współczesnej, który odbywał się w Gdyni i Gdańsku. Owocem tej współpracy były prawykonania dzieł kompozytorów: Georgios Kissas (Grecja), Adrian Williams (Anglia), Sylvia Filus (Francja) i Jacek Rządkowski (Polska). Śpiewał na wielu koncertach w polskich filharmoniach m.in. w Krakowie, Białymstoku, Płocku i Częstochowie oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie.

W 2009 r. wystąpił na I Festiwalu Muzyki Polskiej w Bangalore, w Indiach. W 2010 r. wziął udzial w uroczystym otwarciu sopockiej Ergo Areny, gdzie zaśpiewał przy 11-tyś. publiczności i trzech połączonych orkiestrach. W tym samym roku na zaproszenie warszawskiej Estrady wystapił na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karshamn, w Szwecji z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie. Współpracuje również z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie śpiewał partię Maksymiliana w przedstawieniu „Kandyd” Leonarda Bernsteina (polska premiera czerwiec 2005 r. w reż. Tomasza Koniny). Artysta występował również na wielu innych prestiżowych europejskich scenach takich jak: Palais des Beaux – Arts w Brukseli, czy Koenigin Elisabethzaal w Antwerpii.

W 2011 roku zadebiutował w Operze Bałtyckiej tytułową rolą w operze „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego. W tym samym roku wystąpił w jednej z głównych ról, w prapremierze opery „Madame Curie” E. Sikory, którą wystawiono w siedzibie UNESCO w Paryżu oraz w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W Operze Bałtyckiej występuje również w roli Escamilla w „Carmen” G. Bizeta.

W swoim repertuarze posiada wiele ról barytonowych m.in. :
Oniegin "Eugeniusz Oniegin" P. Czajkowski, Escamillo "Carmen" G. Bizet, Papageno
„Czarodziejski flet” W. A Mozart, Janusz „Halka” St. Moniuszko, Gulielmo „Cosi
fan tutte” W.A Mozart, Ottokar „Wolny Strzelec” K.M von Weber, Ombrino „Don
Juan” G.Albertini , Bardos „Krakowiacy i Górale” Stefani, Eisenstein „Zemsta
Nietoperza” J.Strauss, Nikos „Zorba”.
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © X Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2019
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony