Monika Gałęska
Tancerka, pedagog tańca, choreograf, reżyser sztuk sakralnych, lektor.
Specjalizacje: technika tańca – klasyczny, modern, współczesny, jazzowy, musicalowy, kompozycja ruchu, interpretacje muzyczno-ruchowe, improwizacja.
Dyplomowany Pedagog Tańca (Wyższa Szkoła Tańca w Dreźnie – Hochschule fur Tanz – Palucca Schule Dresden, Dyplomowany Tancerz Sceniczny (Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu), Dyplomowany Tancerz Sceniczny – Absolwentka Wyższej Szkoły Tańca Artystycznego – Hochschule fur Tanz – Palucca Schule Dresden, Absolwentka Studium Teologii Duchowości ,,Carmelitanum” przy Wyższym Seminarium Duchowości – Karmelici Bosi w Poznaniu.
Przebieg działalności pedagogicznej: Wykładowca tańca współczesnego, jazzowego i interpretacji muzyczno-ruchowych w Państwowej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej- Lipczyńskiej w Poznaniu, Gościnny wykładowca tańca współczesnego w Polskim Teatrze Tańca – Balecie Poznańskim, Gościnny wykładowca tańca jazzowego na Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego – Dancing Poznań, Wykładowca tańca współczesnego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katedrze Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej, Gościnna współpraca pedagogiczna w zakresie warsztatów tańca współczesnego w Internationales Choreografisches Zentrum Leipzig – współpraca z Polnische Institut Leipzig – Montserrat Leon, Gościnne warsztaty edukacyjne w Poznaniu, w ramach szkolenia zawodowego dla wykładowców rytmiki we współpracy Centrum Edukacji Artystycznej i Ministerstwem Kultury i Sztuki w Warszawie, Wykładowca tańca artystycznego w Akademii Trzeciego Wieku – Collegium Da Vinci w Poznaniu, Wykładowca tańca artystycznego w Towarzystwie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poznaniu, Współpraca pedagogiczna i arterapeutyczna w Stowarzyszeniu dla Osób Niepełnosprawnych - ,,Roktar” w Baranowie, Wykładowca zajęć arterapeutycznych z osobami niepełnosprawnymi w ramach realizacji projektu pn. ,, Tu uzyskasz pomoc” - Stowarzyszenie Na Tak – Poznań.
Działalność artystyczna – ważniejsze role teatralne
• Ofiarowana - ,,Święto wiosny” - Igor Strawiński – chor. Ewa Wycichowska (Polski Teatr Tańca – Balet Poznański)
• Świt - ,, Fantazja na Harnasia” - Karol Szymanowski – chor. Ewa Wycichowska
• ,,Król Roger” - Karol Szymanowski – reż. Krzysztof Zanussi (Teatro Massimo, Palermo 1992)
• Błazen -,,Romeo i Julia” Sergiusz Prokofiew – chor. Birgit Cullberg
• Gretel - ,,Hansel und Gretel” opera Engelbert Humperdinck – chór. Eva Brehme Solacoulu ( Neustrelitz 1998)
• Eleonora – Virginia - ,, Gespenst von Canterville” - chór. Reiner Feistel - Dresden
• Swanilda - ,,Coppelia” - Leo Delibes ( Dresden 2001) – reż. Reiner Feistel
• Ewa ,,Die Erschaffung der Welt” - A.P. Petrow - chór. ReinerFeistel Dresden Radebeul 2001)
• Julia – ,,Romeo und Julia” - Sergiusz Prokofiew – reż. Reiner Feistel
• Niania ,,Romeo i Julia” - Sergiusz Prokofiew – chór. Emil Wesołowski ( Teatr Wielki Poznań)
• Królowa ,,Jezioro łabędzie” - Piotr Czajkowski – reż. Greve Kenneth
• Balerina -,,Parsifal' – opera Richarda Wagnera – reż. Dehlholm Kirsten
Działalność choreograficzna i reżyserska: ,,Lebenslust” – solo Astor Piazzola, Wieczór improwizacji – Deutsche Tanzkompanie – Neubranderburg, Wieczór improwizacji w Berlinie w ramach otwarcia wystawy ,,Einmalig - Vielfaltig 2004, ,,Pie Jezu” - solo na Requiem Gabriel Faure, Erbarme Dich, mein Gott” - solo – Johann Sebastian Bach, ,,Der Weg zu mir” - Misa Latinoamericana – Olivia Molina – (Dresden 2006), Der Geist der Farbe” - wieczór improwizacji w ramach Tanz - Herbstwoche Dresden, Improwizacja tańcem - wystawa rzeźb Auguste Rodin w Gamaldegalerie Alte Meister - Dresden, Nagranie dla TV Trwam – Inscenizacja Salralna z okazji uroczystości błogosławionego Edmunda Bojanowskiego Sanktuarium w Luboniu, ,,Przyciągnij mnie, pobiegniemy ”(1) - Inscenizacja sakralna z cyklu Wielkich Mistyków – uroczystość św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświetniejszego Oblicza ( Sanktuarium św. Józefa – Klasztor Karmelitów Bosych w Poznaniu. ( 2012), ,,Przyciągnij mnie, pobiegniemy” ( 2) – Inscenizacja z cyklu Wielkich Mistyków – Uroczystość św. Teresy od Jezusa ( w 2013 oraz 2014roku ( 3) – Sanktuarium sw. Józefa w Poznaniu, ,,Od Franza Kafki do Teresy z Avila” - Witold Lutosławski – w ramach wieczoru młodych choreografów - ( Teatr Wielki w Poznaniu 2013 rok), ,,Trzy kobiety wobec zła – Hannach Arendt, Simone Weil, Edyta Stein” - Z cyklu Wielkich Mistyków – Samotnia św. Rafała- Klasztor karmelitów Bosych w Poznaniu (2016), Medytacje Psalmami – od 29. 03 2015 roku pomysłodawca, reżyser, choreograf i tancerz sztuki sakralnej poprzez słowo, muzykę, śpiew i taniec - Bazylika św. Józefa w Poznaniu, Klasztor Karmelitów: Psalm 89, Psalm 42, Psalm 91, Psalm 136, Psalm 103, Psalm 137.
Dorobek pedagogiczny i artystyczny: Wyróżnienie pracy artystycznej w Dreźnie przyznane przez Internacjonale Tanzaktuell, Wyróżnienie i dyplom uznania za przygotowanie uczennicy PSB w Poznaniu do Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Gdańsku – zajęcie 2 miejsca, Wyróżnienie pedagogiczne za przygotowanie uczennicy PSB w Poznaniu do Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Szczecinie – otrzymanie stypendium artystycznego dla uczennicy, Współtwórca ,,Podstaw programowych” z tańca współczesnego i interpretacji muzyczno-ruchowej, zatwierdzonych przez Centrum Edukacji Artystycznych oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego.
Rozwój pedagogiczny i artystyczny: W ramach dalszego doskonalenia zawodowego i artystycznego, regularnie uczestniczy w Międzynarodowych Festiwalach i Warsztatach Tańca w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i w Hiszpanii, Od roku 2015 uczestniczy w Międzynarodowych Warsztatach Flamenco w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Hiszpanii( Jeres de la Frontera, Bolzano), Od 2016 podejmuje edukację nad kształceniem głosu pod kierownictwem prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej, W ramach wolontariatu realizuje od roku 2016 pracę lektora w Radiu Emaus oraz w ramach Piwnicy Duchowej u Ojców Karmelitów Bosych w Poznaniu, Podejmuje się szkoleń z zakresu terapii tańcem i choreoterapii w Polsce i za granicą