Monika Fedyk-Klimaszewska mezzosopran
Absolwentka Liceum Muzycznego w Rzeszowie (klasa fortepianu) oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą ukończyła z wyróżnieniem na dwóch kierunkach: Wokalno- Aktorskim (w klasie prof. Barbary Iglikowskiej) oraz Kompozycji i Teorii Muzyki. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich, m.in. u Andre Orlovitza z Kopenhagi.
Pod koniec studiów otrzymała angaż solistki w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, z którą do dziś współpracuje. Debiutowała partią Suzuki w operze Pucciniego Madama Butterfly. Wykreowała na gdańskiej scenie operowej wiele ról mezzosopranowych, do których należą: Amneris (Aida Verdi), Azucena (Trubadur Verdi), Fenena (Nabucco Verdi), Jane Seymour
(Anna Bolena Donizetti), Olga (Eugeniusz Oniegin Czajkowski), Magdalena (Rigoletto Verdi), Flora (Traviata Verdi), Jadwiga i Cześnikowa (Straszny dwór Moniuszko) i wiele innych. W roku 2002 wystąpiła w partii Cherubina w Weselu Figara Mozarta, zyskując uznanie krytyków Wystąpiła także w premierze opery Benjamina Brittena Gwałt na Lukrecji (partia Bianki), zrealizowanej w kooprodukcji z TV Mezzo na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku w reżyserii Petera Telihaya (Węgry).W październiku 2009 roku znalazła się w obsadzie premierowej opery Ariadna na Naxos (partia Driady) i wzięła udział w spektaklu na Festiwalu Operowym w Seged na Węgrzech.
Współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego. Wyjeżdżała wielokrotnie na tournee operowe z pierwszoplanowymi partiami mezzosopranowymi do takich krajów jak: Niemcy, Dania, Austria, Szwajcaria, Włochy, Francja i in. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in z Jerzym Maksymiukiem (rola Carmen), Jerzym Katlewiczem, Wojciechem Michniewskim, Tomaszem Bugajem, Kai Bumanem, Andrzejem Straszyńskim, Tadeuszem Wojciechowskim i innymi. Gościła na wielu festiwalach muzycznych i operowych, w tym na Festiwalu Operowym im. A. Didura w Sanoku, Bydgoskim Festiwalu Operowym, Sopockim Festiwalu Operowym, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Pelplinie oraz w Mikołajkach. Jej szeroki i wszechstronny repertuar obejmuje utwory począwszy od muzyki dawnej po muzykę współczesną. Wykonuje wiele recitali pieśni (cykle).
Od roku 2004 jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 2007 uzyskała stopień naukowy doktora sztuki w dziedzinie wokalistyki i otrzymała stanowisko adiunkta. Obecnie przygotowuje się do habilitacji.
W lutym 2010 została nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury „Splendor Gedanensis” za stworzenie cyklu koncertowego „Oruńskie Koncerty Kameralne”.
Organizator nie odpowiada za treść biografii artystów umieszczonych na stronie internetowej.