Festiwal Muzyczny w KutnieFestiwal Muzyczny w Kutnie  
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015
Monika Fedyk-Klimaszewska mezzosopran

Absolwentka Liceum Muzycznego w Rzeszowie (klasa fortepianu) oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą ukończyła z wyróżnieniem na dwóch kierunkach: Wokalno- Aktorskim (w klasie prof. Barbary Iglikowskiej) oraz Kompozycji i Teorii Muzyki. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich, m.in. u  Andre Orlovitza z Kopenhagi.
Pod koniec studiów otrzymała angaż solistki w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, z którą do dziś współpracuje. Debiutowała partią Suzuki w operze Pucciniego Madama Butterfly. Wykreowała na gdańskiej scenie operowej wiele ról mezzosopranowych, do których należą: Amneris (Aida Verdi), Azucena (Trubadur Verdi), Fenena (Nabucco Verdi), Jane Seymour

(Anna Bolena Donizetti), Olga (Eugeniusz Oniegin Czajkowski), Magdalena (Rigoletto Verdi), Flora (Traviata Verdi), Jadwiga i Cześnikowa (Straszny dwór Moniuszko) i wiele innych. W roku 2002 wystąpiła w partii Cherubina w Weselu Figara Mozarta, zyskując uznanie krytyków  Wystąpiła także w premierze opery Benjamina Brittena Gwałt na Lukrecji (partia Bianki), zrealizowanej w kooprodukcji z TV Mezzo na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku w reżyserii Petera Telihaya (Węgry).W październiku 2009 roku znalazła się w obsadzie premierowej opery Ariadna na Naxos (partia Driady) i wzięła udział w spektaklu na Festiwalu Operowym w Seged na Węgrzech.

Współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego. Wyjeżdżała wielokrotnie na tournee operowe z pierwszoplanowymi partiami mezzosopranowymi do takich krajów jak: Niemcy, Dania, Austria, Szwajcaria, Włochy, Francja i in. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in z Jerzym Maksymiukiem (rola Carmen), Jerzym Katlewiczem, Wojciechem Michniewskim, Tomaszem Bugajem, Kai Bumanem, Andrzejem Straszyńskim, Tadeuszem Wojciechowskim i innymi. Gościła na wielu festiwalach muzycznych i operowych, w tym na Festiwalu Operowym im. A. Didura w Sanoku, Bydgoskim Festiwalu Operowym, Sopockim Festiwalu Operowym, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Pelplinie oraz w Mikołajkach. Jej szeroki i wszechstronny repertuar obejmuje utwory począwszy od muzyki dawnej po muzykę współczesną. Wykonuje wiele recitali pieśni (cykle).

Od roku 2004 jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku. W roku 2007 uzyskała stopień naukowy doktora sztuki w dziedzinie wokalistyki i otrzymała stanowisko adiunkta. Obecnie przygotowuje się do habilitacji.

W lutym 2010 została nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury „Splendor Gedanensis” za stworzenie cyklu koncertowego „Oruńskie Koncerty Kameralne”.
 
Organizator nie odpowiada za treść biografii artystów umieszczonych na stronie internetowej.

Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © X Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2019
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony