Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiował pod kierunkiem wybitnego polskiego artysty prof. zw. Piotra Kusiewicza. Uzyskał dyplom w zakresie śpiewu solowego i piosenkarstwa. W dniu 24 lutego 2010 roku Rada Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy nadała mgr. Mariuszowi Klimkowi stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, z zakresu wokalistyki.
Jako flecista, piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i śpiewak, występuje na estradach krajowych oraz zagranicznych. Jest laureatem ogólnopolskich festiwali muzyki rozrywkowej. Ponadto
otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz nagrodę Dyrektora Departamentu Społeczno-Wychowawczego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie za całokształt pracy artystycznej w latach 1994 - 2000.
Śpiewał na terenie Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i na Gwadelupie. W marcu 2004 roku wystąpił w Filharmonii Krakowskiej wraz z Małgorzatą Walewską i Piotrem Kusiewiczem na koncercie charytatywnym, pt.: „Koncert na Wiele Serc”, z którego dochód przeznaczony został dla dzieci z rodzin dotkniętych bezrobociem i ubóstwem terenów Warmii. Śpiewał w Filharmonii Lubelskiej, Pomorskiej, Bałtyckiej i w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
W roku 2004 został uhonorowany Rubinowym Laurem, przyznanym przez Radio Gdańsk podczas koncertu Jubileuszowego Renaty Gleinert za zasługi w rozsławianiu piosenki gdańskiej. Wziął także udział w telewizyjnym programie Krzysztofa Jasińskiego, zrealizowanym w krakowskim teatrze STU, śpiewając w benefisie wielkiej gwiazdy polskiej operetki, Wandy Polańskiej. W kwietniu tego samego roku został zaproszony do koncertu jubileuszowego zespołu Lublin Baroque, który miał miejsce podczas festiwalu Tempus Paschale w Trybunale Koronnym w Lublinie.
Wszechstronność repertuarowa tego artysty jest imponująca – z dużym powodzeniem śpiewa zarówno musicale, piosenkę, dzieła wokalne J. S. Bacha (wykonywane m.in. na Festiwalu Bachowskim w Gliwicach w 2004 r., w Katedrze Łódzkiej w 2005 r. oraz podczas Festiwalu Młodych Organistów w kościele Św. Trójcy w koncercie finałowym „Bach Ponad Czasem” w Bydgoszczy - rok 2008), Misa Criolla i Navidad Nuestra Ariela Ramireza, jak też cykle pieśni, arie i standardy jazzowe.
Ponadto w dorobku artystycznym posiada osiem płyt kompaktowych, w tym dwie o zasięgu międzynarodowym, wydane przez Firmę Fonograficzną Acte Préalable oraz Polskie Nagrania.
Współpracuje z wieloma wybitnymi kompozytorami m.in.: Karolem Szymanowskim, Krzysztofem Herdzinem, Arturem Grudzińskim i Piotrem Rubikiem. Bardzo ważnym wydarzeniem w dokonaniach artystycznych Mariusza Klimka był recital piosenek Witolda Lutosławskiego, które do tej pory były znane pod pseudonimem Derwid. Zarejestrowany na żywo recital z udziałem publiczności odbył się w studio Radia PiK w Bydgoszczy w czerwcu 2005 roku. Wydany został na płycie CD pod tytułem „Lutoslawski ‘s Concealed Portrait” przez Firmę Fonograficzną Acte Préalable.
W roku akademickim 2005/2006 Mariusz Klimek rozpoczął działalność pedagogiczną na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki w Akademii Muzycznej w Gdańsku, na specjalności Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W październiku 2011 roku został zatrudniony na UMCS w Lublinie na Wydziale Jazz i Muzyka Rozrywkowa oraz Edukacji Muzycznej.
21 grudnia 2012 roku od Firmy Fonograficznej Acte Préalable otrzymał nagrodę ,,Złoty Mikrofon ” za dotychczasową współpracę artystyczną.